Rajd dla Życia to od siedmiu już lat swoista pielgrzymka życia przez polską ziemię. W tym czasie zdążyli przyłączyć się do niego paralotniarze, piloci i motocykliści, a zaczęło się bardzo skromnie. W 2010 roku pierwszy rajd wystartował z Międzyrzecza i prowadził poprzez miejscowości związane z kultem pierwszych męczenników polskich. Uczestnicy przebyli wówczas 672 km przez Gniezno i Toruń, by zakończyć swoje zmagania w Giżycku na wzgórzu św. Brunona.
Drugi Rajd dla Życia zyskał hasło: Krzyżem przez Polskę i rzeczywiście przyjął kształt krzyża, równocześnie biegnąc śladami pierwszych polskich męczenników. Tym razem już dwie grupy, przemierzyły trasy: Zakopane – Hel (933 km) oraz Giżycko – Międzyrzecz (672 km), pokonując łącznie 1605 km. A ich spotkanie miało miejsce w Toruniu.
Trzeci Rajd dla Życia, w 2012 roku, przejechał przez Ojczyznę pod hasłem Krzyżem przez Polskę Maryjną. Trasa przyjęła kształt krzyża św. Andrzeja, jadąc szlakiem sanktuariów maryjnych. Dwie grupy rowerowe wyruszyły jednocześnie ze Szczecina i Krzeszowa 3 lipca, aby zakończyć zmagania 14 lipca w Suwałkach i Krakowie. Uczestnicy spotkali się, krzyżując swe kierunki w Warszawie. Trasa liczyła łącznie 2120 km (Krzeszów – Suwałki: 1050 km i Szczecin – Kraków: 1070 km).
Czwarty Rajd stanowił już część Sztafety dla Życia, organizowanej w łączności z Lotem dla Życia. Sztafeta odbyła się w powietrzu: samolotem i na motoparalotniach; oraz na lądzie, na rowerach. Sam Rajd przyjął kształt okręgu i odbył się pod hasłem W objęciach świętych. Dwie grupy wystartowały równocześnie 14 lipca z Rostkowa (sanktuarium św. Stanisława Kostki) by 21 lipca spotkać się sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Trasa rowerowa objęła łącznie 1250 km łącząc sanktuaria patronów młodzieży polskiej.
Piąty Rajd rowerowy również przebiegał w łączności ze Sztafetą dla Życia. Tym razem obok motoparalotni na trasę wyruszyli motocykliści. Rajd rowerowy przyjął kształt trójkąta, którego ramiona opisywało hasło: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Wierzchołkami stały się miejscowości: Zgorzelec, Włodawa i Hel. Trzy grupy młodzieżowe pokonały ponad 2000 km.
Ubiegłoroczny Rajd był połączeniem trzech tras rowerowych i jednej motocyklowej, które na wzór sztafety przyjęły kształt czworoboku. Swoista Sztafeta Miłosierdzia przejechała łącznie 2260 km, rozpoczynając w Świnoujściu, przez Giżycko, Przemyśl, Świdnicę i kończąc w miejscu startu.
Przed nami siódmy już Rajd – zdecydowanie najkrótszy. Jedziemy w obronie życia poczętego na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas ŚDM w Krakowie. Dzień rajdowy to jedynie 70-90 km, które pokonujemy przez 7 do 9 godzin. Po drodze są przerwy na wypoczynek, modlitwę, spotkanie z mieszkańcami miast oraz zwiedzanie. Szczegóły trasy niebawem, ale już teraz możecie zgłosić swoje uczestnictwo. Wystarczy mieć skończone 16 lat, zaświadczenia od lekarza rodzinnego i oczywiście rower. Koszt tegorocznej edycji to 300 zł, na który oprócz wydatków organizacyjnych, składa się pakiet ŚDM o wartości 150 zł. Zapraszamy do kontaktu z Biurem KSM DL pod numerem telefonu 513 129 362 lub przez email: biuro.ksmdl@gmail.com.
ks. Janusz Wilk
Kościelny Asystent KSM DL