Poczta z Serca to kolejna* inicjatywa charytatywna, którą zorganizowaliśmy w przygotowaniu do Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny. Celem jej było uwrażliwienie na potrzeby podopiecznych Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska i ich rodzin.
Do inicjatywy można było włączyć się przez napisanie kartki wielkanocnej z życzeniami dla dzieci z Hospicjum. Na ten cel zostały wyprodukowane specjalne skrzynki pocztowe, które trafiły do każdej parafii w diecezji oraz do zainteresowanych szkół, uczelni i instytucji. Zbieranie listów trwało od środy popielcowej 1 marca, przez cały Wielki Post, aż do Niedzieli Palmowej, 9 kwietnia. Podczas Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny skrzynki z kartkami dla podopiecznych Hospicjum były niesione przez przedstawicieli szkół i parafii, w których odbywała się inicjatywa.
W wyniku przeprowadzonej inicjatywy otrzymaliśmy kartki wielkanocne z 35 parafii, 25 szkół. Łącznie do Hospicjum trafi ponad 3000 listów i kartek z życzeniami.
W wtorek, 11 kwietnia br., podczas konferencji prasowej w Biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej odbyło się przekazanie korespondencji na ręce dra Krzysztofa Szmyda, Kierownika Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska oraz Joanny Krzeszowiak, koordynator okołoporodowej opieki hospicyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu.
*Pierwszy Marsz dla Życia w 2009 roku poprzedzała zbiórka starych i zniszczonych różańców, które po naprawieniu przez młodzież, były rozdawane osobom przyjmującym Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. W 2010 roku odbyła się zbiórka złomu woskowego, z którego powstały świece paschalne z symbolem nienarodzonego dziecka. Kolejny rok (2011) przyniósł pomysł na zbiórkę pieluch dla dzieci z Domów Samotnej Matki. W 2012 roku zbiórka hasłem Kredka dla Dziecka, przyniosła wsparcie w postaci przyborów szkolnych dla wychowanków Domów Dziecka. Natomiast w 2013 roku rozprowadzono 2350 różańców wykonanych ręcznie w Betlejem, odbyły się także trzy koncerty dobroczynne z cyklu „Kolędy muśnięte jazzem”. Uzyskane środki przekazane zostały na pomoc chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie. W 2014 roku, w ramach współpracy z Papieską Fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie i spółką Green Office, udało się zebrać 346 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zyskowi z przetworzonego sprzętu pozwolił na dofinansowano przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie budowy studni głębinowych w Nigerii oraz dokończenie budowy szkoły ojca Eleuteriusza w Republice Demokratycznej Konga. W 2015 roku miała miejsce inicjatywa Poczta Miłosierdzia polegająca na pisaniu listów do prześladowanych chrześcijan. W wyniku przeprowadzonej inicjatywy zebrano listy z 31 parafii i 8 szkół. Łącznie do obozów dla uchodźców trafiło 2047 listów. W 2016 roku miała miejsce się seria wystaw zdjęć dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszkotlu pod tytułem „Miłość Niekochana”. Wystawy odbyły się w Galerii Piastów w Legnicy, Cuprum Arena z Lubinie, na polkowickim rynku oraz w Letia Business Center w Legnicy. Celem wystaw było zwrócenie uwagi na piękno dzieci niepełnosprawnych oraz codzienne potrzeby ZOL w Jaszkotlu. Inicjatywę otworzyła w Legnicy wokalistka Anna Wyszkoni.