Formacja przez internet

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa na terenie całej Polski. Chcąc dotrzeć do członków w każdej części kraju, Prezydium Krajowej Rady KSM zdecydowało się zamieszczać materiały formacyjne w postaci nagrań w Internecie.
Na pytania dotyczące formacji przez Internet, odpowiada Krzysztof Kumięga – Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Monika Fenisz: Jak zrodził się pomysł, aby materiały formacyjne umieścić w Internecie?

Krzysztof Kumięga: Młodzież często w Internecie poszukuje wiedzy o otaczającym nas świecie. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że jest to jej główne źródło informacji. Postanowiliśmy więc pójść z duchem czasu. Materiały formacyjne można  znaleźć wpisując w wyszukiwarkę YouTube hasło „Prezydium KSM”.

M.F.: Do kogo skierowany jest kanał Prezydium KR KSM?

K.K.: Grupą docelową jest przede wszystkim młodzież, która chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat KSM-u. Kanał skierowany jest również do księży i tych, którzy chcą założyć KSM w swojej parafii, w szkole lub na uczelni.

M.F.: Jaki jest cel tej inicjatywy?

K.K.: Naszym celem jest dalszy rozwój KSM-u w Polsce. Więcej, lepiej działających oddziałów, które realizują misję wychowania i formowania młodzieży w myśl zawołania: „Służyć Bogu i Ojczyźnie – GOTÓW!”.

M.F.: Jakie odbiorca może mieć korzyści z użytkowania materiałów zamieszczonych
w Internecie ?

K.K.: Korzyścią jest to, że osoby zainteresowane mogą bez kosztów, bez wyjeżdżania z domu zapoznać się lepiej z tematyką dotyczącą KSM – u i lepszego rozumienia naszego stowarzyszenia.  Materiały zamieszczone na kanale mają formę konferencji głoszonych przez osoby, które pełnią ważne funkcje w naszym stowarzyszeniu.  Konferencje formacyjne zawierają wiele przykładów z życia KSM – u, co sprawia, że są bardzo interesujące.

M.F.: Czego będą dotyczyły materiały zamieszczone w Internecie? Czy będzie
to konkretny zakres tematyczny?

K.K.: Do tej pory pojawiło się pięć tematów. W tym momencie skupiamy się na sprawach związanych z umiejętnością prowadzenia KSM – u. Niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawią się również relacje i zapowiedzi prowadzonych w ramach KSM akcji.

M.F.: Czy odbiorca może przesłać swoje materiały? Jak należy je dostarczyć?

K.K.: Tak, istnieje taka możliwość. W tym celu należy się skontaktować z nami telefonicznie lub mailowo.

M.F.: Czy użytkownicy mogą upowszechniać materiały bez zgody ich twórców?

K.K.: Oczywiście tak. Użytkownicy nie tylko mogą, ale i o to prosimy, aby dzielili się nimi z innymi, bo w tym celu powstają.

M.F.: Kto może wstąpić do KSM – u ?

K.K.: KSM jest propozycją dla każdego młodego człowieka, który chce zrobić w swoim życiu jak najwięcej dobra. Dla każdego, komu wartości takie jak Bóg, honor, ojczyzna i służba nie są obce. Także dla tego, kto szuka przyjaźni z wartościowymi ludźmi. Już w wieku 14 lat można zostać kandydatem do naszego Stowarzyszenia. Jak dowiedzieć się więcej o KSM-ie? Wystarczy w Internecie znaleźć do nas kontakt, aby nawiązać z nami znajomość do której serdecznie zapraszamy.

Autor: Monika Fenisz